top of page

citrónovo - octový čistič

Aktualizováno: 15. 1. 2020


Na tenhle recept jsem narazila před hrozně dlouhou dobou a nejprve mě odradila ta dlouhá doba macerování, ale věřte mi, stojí to za to. Od té chvíle co jsem ho poprvé vyzkoušela, ho používám skoro denně.

Je to asi nejlevnější a nejuniverzálnější čistič, který doma máme. Dá se s ním umýt linka, lednička, koupelna a skvěle funguje i na záchod. Díky složení nejen čistí, ale hlavně desinfikuje. Neobsahuje žádné chemické látky a mně i voní. (Ale to jsem asi vyjímka).


Kdo si počká, ten se dočká.. U tohohle návodu si počkáte hodně, ale stojí to za to! Ušetříte přírodu i peněženku.


Co budeme potřebovat?

- ocet lihový

- zbytky od vymačkaných citrónů, pomerančů a grepů

- panák vodky (můžete použít i jiný více procentní bílý alkohol nebo alpu)


Návod:

Do čisté sklenice s širokým hrdlem dáme zbytky od vymačkaných citrusů (rozkrájených na menší kusy). Zalijeme octem, tak aby vše bylo ponořené, promícháme a promačkáme. Použijte raději vařečku, protože na rukách to dost štípe.

Láhev si popíšeme a přidáme i datum.

A od teď za 3 měsíce máme čistič hotový. ;-) Já vím, zní to strašně, ale ono to uteče.

Během této doby macerování (louhování) můžeme přihazovat zbytky citrusů a dolévat ocet, jak se nám to bude hodit. Pozor! Citrusy nesmí čouhat ven z octa.

Po třech měsících směs přecedíme přes plátýnko (šátek, hadřík) do čisté lahve s rozprašovačem. Přidáme panáka vodky. Pro intenzivnější vůni můžete přidat i pár kapek éterického oleje.


Nezapomeňte si rovnou založit novou lahev s čističem, abyste měli hotový nový, až tenhle vypotřebujete.


Tak šup šup na to. ;-)


Použití:

Dá se použít skoro na vše. Na umytí kuchyňské linky, ledničky, stolu, koupelny a skvěle funguje i na záchodové prkýnko.10 863 zobrazení
bottom of page